סוסים | Susim

Susim logo


כל מה שרציתם לדעת על סוס פינטו

מקור: לא ידוע

גובה: משתנה

צבע: בעל 2 צבעים כשאחד מהם הוא כתם לבן

שם מדעי: Equus ferus caballus

משקל ממוצע: משתנה

מבנה גוף: משתנה

זיהוי הסוס: בעל יותר מצבע אחד ולפחות כתם לבן אחד, יכול לכלול מספר כתמים בצורות, גדלים ומיקומים שונים, לפחות 2 רגליים שחלקן התחתון לבן

מזג רוח: משתנה

רקע על סוס פינטו

סוס פינטו הוא סוס בעל כתם לבן/מספר כתמים לבנים, כשתכונה זו מועברת אליו באופן גנטי. עוד לא ידוע לגמרי כיצד התהליך קורה ומה משפיע עליו.

מכך נובע גם שמו. פינטו בספרדית משמעותו – צבוע או מנוקד, כשהכוונה לסוס צבוע.

סוס פינטו, אם כך, יכול להיות כל גזע של סוס, כולל גזעים מעורבים. הוא לא נחשב לגזע, אלא לבעל סוג פרווה עם כתם/ים לבן/ים העובר/ים כנראה בתורשה גנטית (כלומר, לפחות אחד בשושלת המשפחתית שלו צריך להיות נשא של הגן).

מדינות ואיגודים שונים חילקו והגדירו את הסוגים השונים של סוסי הפינטו באופן שונה. מכיוון שרב סוסי הפינטו נמצאים בארה"ב, החלוקה נעשית לפי החלוקה של מרבית איגודי סוסי הפינטו האמריקאית.

סוסי הפינטו "הנחשבים" ביותר הם בעלי פרווה מסוג שנקרא "טוביאנו" (Tobiano), בו הכתם הלבן נמצא על הפרווה בצורה הכי "יפה", באופן מסודר, כשהוא מתחיל מהגב עליון/עורף, ממשיך לגב ומתפרש לצידי הגוף. הראש כמעט תמיד כהה.

סוג פרווה נוסף הוא "אוברו" (Overo), שההגדרה שלו היא סוג פרווה שאינו טוביאנו. פרווה מסוג אוברו כוללת מספר סוגי כתמים גנטיים.

הכתמים הלבנים באוברו אינם מסודרים בצורה "יפה", עם צורות שנראות כאילו לא "נצבעו עד הסוף", כתמים לבנים קטנים נוספים לאורך הגוף, הראש לבן ופעמים רבות העיניים כחולות. סוסים רבים עם פרוות אוברו נוטים לחלות (אולי מכיוון שבגלל שזיווג הסוסים נעשה רק עם סוסי פינטו אחרים, הסיכוי שהם באים מאותה משפחה גבוה הרבה יותר וכך גם הסיכוי למחלות תורשתיות).

לעתים יחסית נדירות, סוסי אוברו יהיו עם כתמים לבנים שיכסו את כל הגוף שלהם, כך שייראו כמו סוסים לבנים, אך הם עדיין יהיו סוסי פינטו (לתופעה זו קוראים Dominant white).

סוג נוסף של פרווה של סוסי פינטו הוא "טוברו" (Tovero), שהוא עירבוב של טוביאנו ואוברו. סוס פינטו עם פרוות טוברו יכול לשאת את התכונות של הסוגים האחרים בו זמנית, למשל, ראש כהה ועיניים כחולות, או להיות בעל תכונות יותר ייחודיות כמו פרווה לבנה לגמרי עם כתמים מעטים בצבע אחר.

כמעט תמיד יש כתמים לבנים על הרגליים, בחלקן התחתון. פעמים רבות על כל 4 הרגליים, או לפחות על 2 הקדמיות או האחוריות.

היסטוריה

סוסי פינטו היו קיימים כבר בשלבים מוקדמים בהיסטוריה כשישנם עדויות לכך בדמות ציורים על כדים ואומנויות אחרות המראות סוסים עם כתמים.

בימי קדם, סוס פינטו היה מקרה מאוד נדיר (והאמת שגם היום סוסי פינטו נחשבים למקרים נדירים יחסית) ולכן מגדלי הסוסים השתדלו מאוד לפתח אותם בנפרד ולזווג אותם רק עם סוסי פינטו אחרים, מה שכבר אז העניק להם מעמד של סוסים יפים ונחשבים.

עם כיבושי האמריקות בידי הספרדים, הובאו גם סוסי הפינטו לשם שהפכו להיות פופולרים בקרב השבטים הילידים.

סוסי פינטו נחשבו לאופנתיים באירופה באזור המאה ה-17, אך לאחר מכן מעמדם פחת והחלו לייבא אותם לאמריקות בכמויות גדולות יותר, שם הילידים שמחו לקבל אותם. כמו כן, רבים מהסוסים שוחררו לטבע והילידים אילפו אותם שוב.

מעמד סוסי הפינטו אצל הילידים גדל והם הפכו לסוסים נחשבים מאוד וניתנו בתור פרסים, לכן גם ההתרבות שלהם נעשתה תחת פיקוח קפדני. ארה"ב הפכה להיות בעלת מספר סוסי הפינטו הגדול ביותר בעולם.

סוסי פינטו כיום – מה ההבדל?

מכיוון שסוסי הפינטו כוללים גזעים רבים השימוש בהם מגוון מאוד, אך לאורך השנים הקפידו לא להרבות אותם יחד עם סוסי משא, אלא עם סוסי מרוץ כדי שייראו אלגנטיים ויפים יותר.

לכן סוסי פינטו משמשים לא מעט למטרות תחרות, בעיקר תחרויות של סגנונות רכיבה.

מעבר לכך, השימוש בסוסי פינטו נפוץ מאוד בתור סוסי תצוגה, במהלך אירועים כמו ירידים, תצוגות סוסים, תהלוכות, פעילויות פנאי (רכיבת ילדים, טיולים בטבע וכו'…).

סוסי פינטו פופולריים מאוד בתחומי בידור ואנשים רבים נוטים לקנות אותם לשימושים פרטיים (עבור הילדים שלהם, רכיבות פרטיות וטיולי טבע וכו'…). סוסי פינטו נפוצים גם בתור "הסוסים הראשונים" של אנשים פרטיים.

אם כן, סוסי פינטו משמשים היום בעיקר למטרות תצוגה, יופי ופנאי. הם פופולריים במיוחד בקרב ילדים שרוצים את הסוס הראשון שלהם ובכלל בקרב אוהבי סוסים המגדלים סוסים בתור תחביב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *